RNCF1206DTE2R05
SEI Stackpole
708-RNCF1206DTE2R05
RNCF1206DTE2R05
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD RES PREC, 2.05 ohm, 1206, 0.5%, 25 ppm
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 5000   Multiples: 5000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Rp771 Rp3.855.000
Rp734 Rp7.340.000
Rp697 Rp17.425.000
RNCF
2.05 Ohms
0.5 %
25 PPM / C
1206
3.2 mm (0.126 in)
1.2 mm (0.047 in)
0.55 mm (0.022 in)
AEC-Q200
250 mW (1/4 W)
Application: Automotive Grade
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Features: Precision Resistors
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors
Stackpole Electronics RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors are AEC-Q200 qualified and have an operating temperature range of -55°C to +155°C. RNCF resistors offer a wide R-value range, TCR rating down to ±2ppm/°C, and precision tolerances to ±0.01%. The RNCS resistors feature a special manufacturing process that ensures high power, high precision, ultra-stable performance, and long life in the harshest environments. Additionally, the RNCS series from Stackpole Electronics offers special passivation for moisture-sensitive applications.