PRL1-24V-DC-2A
Same Sky
179-PRL1-24V-DC-2A
PRL1-24V-DC-2A
Mfr.:
Description:
General Purpose Relays Relays, DPST, 16A, 24VDC, 800mW, Double Coil, Through Hole, Latching Relay
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 499
Stock:
499 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Same Sky
Product Category: General Purpose Relays
Power Relays
24 VDC
DPST (2 Form A)
16 A
Solder Pin
PCB Mount
277 VAC
Dual Coil Latching
480 Ohms
Silver Alloy
29 mm
12.7 mm
16 mm
Tube
Brand: Same Sky
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Switching Current: 20 A
Power Consumption: 1.2 W
Product Type: General Purpose Relays
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: Relays
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Power Relays
CUI Devices Power Relays are ideally suited for high-level current switching with maximum switching currents from 5A to 40A. These relays are available in four types of contact forms: SPST (1 Form A), SPDT (1 Form C), DPST (2 Form A), and DPDT (2 Form C). With maximum switching voltages of up to 440VAC or 120VDC, CUI Devices Power Relays feature coil voltages from 5VDC to 24VDC and coil power ratings from 200mW to 900mW. The series is offered in through-hole packages with short leads and a silver (Ag) alloy overlay contact material.
Latching Power Relays
Same Sky Latching Power Relays enable efficient high-current switching with single or double coil options and contact forms. The range of contact forms includes SPST (1 Form A), SPDT (1 Form C), or DPST (2 Form A). These relays support maximum switching currents from 10A to 20A and voltages up to 277VDC. The latching power relays feature silver alloy contacts that ensure reliable conductivity, while through-hole mounting with PC pin terminations simplifies integration. The coil voltages range from 3VDC to 24VDC, and the coil power ratings range from 200mW to 1200mW.