PS04-G10MP-V4W
Same Sky
179-PS04-G10MP-V4W
PS04-G10MP-V4W
Mfr.:
Description:
Board Mount Pressure Sensors pressure sensor, ratiometric, 1MPa, gauge, 10V excitation, 4 wire
ECAD Model:
In Stock: 8
Stock:
8 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
7 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
500 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Same Sky
Product Category: Board Mount Pressure Sensors
RoHS:
Gauge
10 MPa
0.2 %
Analog
10 V
- 40 C
+ 125 C
Bulk
Brand: Same Sky
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Board Mount Pressure Sensors
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Sensors
Supply Voltage - Max: 15 V
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
Pressure Sensors
Same Sky Pressure Sensors are temperature-compensated, O-ring sealed pressure sensors with an analog radiometric output. These pressure sensors are based on piezo technology, and feature operating pressure ranges from 0kPa to 100MPa with absolute, gauge, or sealed gauge pressure types. Interface configurations include analog or digital I2C outputs accompanied by 3-wire, 4-wire, 5-wire, or 6-pin terminations and excitation ratings of 3.3V, 5.0V, and 10.0V at 1.5mA. All pressure sensor models are temperature-compensated and housed in a stainless steel body. Same Sky Pressure Sensors operate in a temperature range from -40°C to +105°C or +125°C, with accuracy ratings as low as ±2%. These devices are suitable for various applications that include industrial, scientific, medical, large home appliances, white goods, and more.