S2SD-02-24C-L-05.00-DR-NUS
Samtec
200-D0224CL0500DRNUS
S2SD-02-24C-L-05.00-DR-NUS
Mfr.:
Description:
Rectangular Cable Assemblies 2.00 mm Tiger Eye Double Row Discrete Wire Cable Assembly
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Rectangular Cable Assemblies
RoHS:
S2SD
Discrete Wire Cable Assemblies
Double Row Discrete Cable
Socket
4 Position
Socket
4 Position
Female / Female
127 mm
24 AWG
3.8 A
Bulk
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Jacket Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Pitch: 2 mm
Product Type: Rectangular Cable Assemblies
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Cable Assemblies
Tradename: Tiger Eye
Voltage Rating: 250 VAC
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
ECCN:
EAR99
2mm Pitch Tiger Eye™ Discrete Wire Systems
Samtec 2mm Pitch Tiger Eye™ Discrete Wire Systems are available as components or complete assemblies and are shrouded, polarized, and keyed. These discrete wire systems feature metal latch and screw-down options. The 2mm Pitch Tiger Eye™ discrete wire systems feature PVC or Teflon® cable and are available in assembly tooling.