PXG-M20-24WS24
TDK-Lambda
967-PXG-M20-24WS24
PXG-M20-24WS24
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 20W 9-36VDCin 24Vout 833mA
ECAD Model:
In Stock: 20
Stock:
20 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
TDK-Lambda
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Isolated
1 Output
20 W
24 V
9 V
36 V
24 V
833 mA
5 kV
40.6 mm (1.598 in)
25.4 mm (1 in)
10.2 mm (0.402 in)
Medical, Industrial
PXG-M
Brand: TDK-Lambda
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Dimensions: 40.6 mm x 25.4 mm x 10.2 mm
Input Voltage: 9 V to 36 V
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: DC-DC Converters
Part # Aliases: PXG-M20-24WS24
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
PXG-M & PXD-M Industrial DC-DC Converters
TDK-Lambda PXG-M 15W/20W and PXD-M 30W Industrial DC-DC Converters are medical and industrial devices with a wide 4:1 input range in a compact industry-standard package. TDK-Lambda PXG-M and PXD-M DC-DC Converters feature 5kV input-to-output isolation, 2.5uA touch current, and a low off-load power draw. These performance features make these encapsulated modules ideal for fixed and portable applications.