FA16C0G2A473JRU06
TDK
810-FA16C0G2A473JRU6
FA16C0G2A473JRU06
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 100V 0.047uF 5% AEC-Q200 Radial C0G
ECAD Model:
In Stock: 2.729
Stock:
2.729 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Full Ammo Pack (Order in multiples of 2000)
TDK
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
RoHS:
FA
Radial
0.047 uF
100 VDC
C0G (NP0)
5 %
2.5 mm
Dipped
- 55 C
+ 125 C
Automotive MLCCs
6 mm
5.5 mm
3.5 mm
AEC-Q200
Ammo Pack
Brand: TDK
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Diameter: 0.5 mm
Lead Style: Inside Bend
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Type: MLCC with Dipped Radial Lead
Part # Aliases: FA16C0G2A473JRU06 -
Unit Weight: 321 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FA Series Automotive Grade Capacitors
TDK FA Series Automotive Grade Capacitors offer low residual inductance and favorable frequency response characteristics with high reliability. The capacitors feature a wide capacitance range of 1pF to 22μF and a rated voltage of 25V to 630V. Leads are formed with a "kink" to achieve consistent insertion heights and facilitate the release of gases during  soldering for dramatically improved solderability. TDK FA series capacitors for automotive use are AEC-Q200 compliant.