FG16X7R1H475KRT00
TDK
810-FG16X7R1H475KRT0
FG16X7R1H475KRT00
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded RAD 50V 4.7uF X7R 10% LS:2.5mm
ECAD Model:
In Stock: 310
Stock:
310 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Ammo Pack
Availability:
In Stock
Price:
Rp15.961
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
RoHS:
FG
Radial
4.7 uF
50 VDC
X7R
10 %
2.5 mm
Dipped
- 55 C
+ 125 C
General Type MLCCs
6 mm
5.5 mm
3.5 mm
Bulk
Brand: TDK
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Diameter: 0.5 mm
Lead Style: Inside Bend
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Type: Dipped Radial Multilayer Ceramic Capacitors
Part # Aliases: FG16X7R1H475KRT00 -
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FG Multilayer Ceramic Capacitors
TDK FG Multilayer Ceramic Capacitors are commercial grade and designed for harsh environments with temperatures up to +125°C. These MLCCs offer a 2.5mm or 5mm lead pitch, 10VDC to 630VDC voltage rating, and 1pF to 47μF capacitance ramge. TDK FG Multilayer Ceramic Capacitors are halogen free and RoHS compliant. This series is well suited for environmentally friendly applications, including bypass capacitors, snubber circuits, PFC input filters, and noise reduction measures in motors.