TL5001CP
Texas Instruments
595-TL5001CP
TL5001CP
Mfr.:
Description:
Switching Controllers PWM Controller
ECAD Model:
In Stock: 509
Stock:
509 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Texas Instruments
Product Category: Switching Controllers
RoHS:
Boost, Flyback
1 Output
50 kHz to 400 kHz
100 %
1 V to 50 V
3 A
- 40 C
+ 125 C
Through Hole
PDIP-8
Tube
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Operating Supply Current: 1.1 mA