V24A48C400BN
Vicor
492-V24A48C400BN
V24A48C400BN
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole C 183624 48v 8.33A
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
3
Expected 25/12/2026
Factory Lead Time:
30
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
100 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vicor
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS: N
Isolated
1 Output
400 W
24 V
18 V
36 V
48 V
8.33 A
3 kV
Full Brick
117 mm (4.606 in)
55.9 mm (2.201 in)
12.7 mm (0.5 in)
Medical, Industrial
24A
Brand: Vicor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Input Voltage: 18 V to 36 V