VJ0805Y184MXJRW1BC
Vishay / Vitramon
77-VJ0805Y184MXJRBC
VJ0805Y184MXJRW1BC
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 0.18uF 16volts X7R 20%
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
21 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Pricing (IDR)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
0.18 uF
16 VDC
X7R
20 %
0805
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
1.25 mm (0.049 in)
General Type MLCCs
VJ W1BC Basic Comm
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Vishay / Vitramon
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Package/Case: 0805 (2012 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 5,500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Ceramic Capacitors
5G Power Supply Solutions
VJ Commercial MLCCs
Vishay / Vitramon VJ Commercial MLCCs include C0G (NPO) and X7R/X5R dielectrics with a wide range of capacitance values, case sizes, and voltage ratings. The C0G (NPO) dielectric is ultra-stable and offers a very low-temperature coefficient of capacitance (TCC) and low dissipation. Other VJ Series features include excellent aging characteristics, wet build process, and a reliable noble metal electrode (NME) system. The C0G (NPO) MLCCs have a capacitance range from 1pF to 56nF and a voltage range from 25VDC to 1000VDC. The X5R/X7R MLCCs offer a capacitance range from 120pF to 6.8µF and a voltage range from 10VDC to 1000VDC.